شنبه, 24 مهر 1395 01:40

12 امضای تصویری پای فیلم های آلفرد هیچکاک

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
12 امضای تصویری پای فیلم های آلفرد هیچکاک 12 امضای تصویری پای فیلم های آلفرد هیچکاک

سی و یک نما-  نام آلفرد هیچکاک با شروع به کارگردانی به سرعت مترادف با فیلم ساز ماهر و حرفه ای شناخته شد، فیلم سازی که در هر اثرش امضایش را نیز به جا می گذاشت. در این مطلب 12 امضای تصویری هیچکاک در فیلم های خودش را با هم مرور می کنیم.

 

39 پله 1935

1935_The_39_Steps.jpg

فیلمی در سبک جاسوسی که در سال ۱۹۳۵منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به رابرت دونات، پگی اشکرافت، و جان لوری اشاره کرد. آلفرد هیچکاک در خارج از سالن موسیقی دیده می شود.

خانم ناپدید می‌شود ۱۹۳۸

1938_The_Lady_Vanishes.jpg

این فیلم در سال ۱۹۳۸ساخته شد و خوش ساخت ترین فیلم هیچکاک در دهه ۱۹۳۰می باشد. آفرد هیچکاک در حال سیگار کشیدن در ایستگاه ویکتوریا.

قایق نجات 1944

1944_Lifeboat.jpg

جنگ جهانی دوم. یک کشتی مسافربری با اژدر یک زیردریایی آلمانی غرق می‌شود، اما چند نفر از سرنشینانش خود را به یک قایق نجات می‌رسانند؛ در حالی که زیردریایی نیز بر اثر انفجار غرق می‌شود و یک آلمانی (والتر اسلزک) نیز به قایق می‌آید. عکس آلفرد هیچکاک بر روی یک آگهی کم کردن وزن در یک روزنامه دیده می شود.

طلسم شده 1945

1945_Spellbound.jpg

طلسم شده با بازی اینگرید برگمن و گری گوری پک. این فیلم در سال ۱۹۴۵ساخته شده و بیست و یکمین فیلم آلفرد هیچکاک است که با سخنی از شکسپیر آغاز می‌شود. آلفرد هیچکاک در حال خارج شدن از آسانسور که یک جعبه ویولون در دست دارد دیده می شود.

غریبه ها در قطار 1951

1951_Strangers_on_a_Train.jpg

غریبه‌ها در قطار یا بیگانگان در ترن در سبک جنایی، دلهره آور و روان‌شناسانه به کارگردانی و تهیه کنندگی آلفرد هیچکاک محصول ۱۹۵۱است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام به نویسندگی پاتریشیا های‌اسمیت ساخته شده است. داستان فیلم، بر اساس ملاقات دو غریبه در قطاری شکل می‌گیرد. آلفرد هیچکاک سعی می کند یک کنترباس را به قطار حمل کند.

ام را به نشانه مرگ بگیر 1954

1954_Dial_M_For_Murder.jpg

ام را به نشانه مرگ بگیر یا ق را به نشانه قتل بگیر یا به طور صحیح ام (شماره 6 در صفحه کلید تلفن) را به نشانه قتل بگیر فیلمی در ژانر جنایی، مهیج به کارگردانی آلفرد هیچکاک است. بازیگران این فیلم عبارت‌انداز: ری میلند، گریس کلی.آلفرد هیچکاک که در بیشتر فیلم‌هایش حضوری کوتاه دارد، در دقیقهٔ ۱۳این فیلم نیز، در یک عکس سیاه‌وسفید از مراسم گردهمایی هم‌دانشگاهیان سابق، در میان دانشجویان دیده می‌شود.

پنجره عقبی 1954

1954_Rear_Window.jpg

پنجره پشتی یا پنجره عقبی، فیلمی سینمایی در ژانر معمایی و دلهره‌آور به کارگردانی آلفرد هیچکاک محصول سال ۱۹۵۴است. این فیلم در ایران با نام پنجره رو به حیاط نمایش داده شد. بسیاری از منتقدان این فیلم را از بهترین فیلم‌های هیچکاک و بهترین فیلم‌های دلهره‌آور تاریخ سینما می‌دانند. آلفرد هیچکاک در حال تنظیم یک ساعت در آپارتمان ترانه سرا دیده می شود.

گرفتن یک دزد 1955

1955_To_Catch_a_Thief.jpg

فیلمی در سبک جنایی و معمایی به کارگردانی آلفرد هیچکاک که در سال ۱۹۵۵منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به کری گرانت، گریس کلی و جسی رویس لندیس اشاره کرد. آلفرد هیچکاک در کنار کری گرانت در اتوبوس نشسته است.

سرگیجه 1958

1958_Vertigo.jpg

شهرت سرگیجه در حرکتِ دوربینی بود که هیچکاک برای القای حس سرگیجه ابداع کرده بود: زوم و عقب‌کشیدنِ همزمانِ دوربین فیلمبرداری، این کار عمق صحنه را مخدوش می‌کرد و بعداً به ترفند «دالی زوم» معروف شد. هیچکاک فیلم سرگیجه را شخصی‌ترین فیلم کارنامه‌اش خوانده‌است. فیلمی که یکی از مضامین موردعلاقهٔ هیچکاک، یعنی عشق به مثابهٔ یک وسواس را بررسی می‌کرد. عشقی که زن و مرد را ویران می‌کند. آلفرد هیچکاک در حال قدم زدن در حوالی دفتر لستر، در حالی که یک کت و شلوار خاکستری پوشیده است دیده می شود.

شمال از شمال غربی 1959

1959__North_by_Northwest.jpg

شمال با نورث‌وست که در ایران با نام شمال از شمال غربی شناخته می‌شود، ارنست لمن، نوشتن فیلمنامهٔ این فیلم را عهده‌دار بود و بازیگرانی چون کری گرانت، اوا ماری و جیمز میسون در آن نقش‌آفرینی کردند. چهل‌وششمین اثر هیچکاک، عنوان نامزدی ۳جایزه در سی‌ودومین مراسم اسکار از جمله نامزدی جایزهٔ اسکار بهترین فیلم‌نامهٔ اصلی برای ارنست لمن را در پی داشت. موسیقی این فیلم همانند بسیاری از آثار دیگر هیچکاک، برعهدهٔ برنارد هرمن بود و تیتراژ ابتدای آن را نیز سائول باس طراحی کرده است. داستان فیلم، حکایت تودرتو و پرتعلیق از مردی است که ناخودآگاه خود را درگیر ماجرایی جاسوسی و اتهاماتی که به وی وارد آمده می‌بیند و زنی که در این میان قصد کمک به او را دارد. آلفرد هیچکاک در حال عجله برای سوار شدن به اتوبوس، که درها به رویش بسته شده است دیده می شود.

روانی 1960

1960_Psycho.jpg

روانی یکی از برترین فیلم‌های ژانر وحشت تاریخ سینما شناخته شده و در لیست ۲۵۰فیلم برتر تاریخ سینمای جهان در وبگاه IMDB در رتبهٔ ۳۵قرار دارد.شخصیت منفی این فیلم، نورمن بِیتس، جزو برترین شروران تاریخ سینمای جهان محسوب می‌شود. گاس ون سنت در سال ۱۹۹۸این فیلم را با همین عنوان بازسازی کرد. آلفرد هیچکاک یک کلاه کابوی بر سر دارد و بیرون پنجره ژانت لی دیده می شود.

پرندگان 1963

1963_The_Birds.jpg

پرندگان فیلمی دلهره‌آور که در سال ۱۹۶۳در آمریکا و بر اساس داستان پرندگان اثر دافنه دوموریه ساخته شده است. داستان اصلی فیلم حملات ناگهانی و وحشیانه تعداد وسیعی از پرندگان به دلایل نامشخصی، به خلیج بودگا واقع در کالیفورنیا است. آلفرد هیچکاک در حال خارج شدن از یک فروشگاه به همراه دو سگ در حالی که تیپی هدرن وارد می شود دیده می شود. 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید