جمعه, 17 مهر 1394 13:30

جان ویلیامز برنده پنج اسکار بهترین موسیقی فیلم، جایزه یک عمر دستاورد موسسه فیلم آمریکا را دریافت می‌کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جان ویلیامز برنده پنج اسکار بهترین موسیقی فیلم، جایزه یک عمر دستاورد موسسه فیلم آمریکا را دریافت می‌کند جان ویلیامز برنده پنج اسکار بهترین موسیقی فیلم جایزه یک عمر دستاورد موسسه فیلم آمریکا را دریافت می‌کند

سی و یک نما- جان ویلیامز چهل و چهارمین دریافت‌کننده جایزه یک عمر دستاورد موسسه فیلم آمریکا (AFI) و اولین آهنگسازی است که این جایزه را می‌گیرد. ویلیامز برای "ویولن‌زن روی بام"، "آرواره‌ها"، اولین فیلم "جنگ‌های ستاره‌ای"، "ئی‌تی" و "فهرست شیندلر"‌ پنج بار برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی شده است.

1af6e20a9949b005d8dba63ae20893eb.jpg

به گزارش ورایتی، هوارد استرینگر رئیس هیئت‌امنای موسسه فیلم آمریکا (AFI) در بیانیه‌ای گفت: نبوغ جان ویلیامز در پیوند دادن موسیقی با فیلم قالب هنری را به سطوح سمفونیک ارتقاء‌ داده و باعث شده است چند نسل از تماشاگران از جادوی سینما غنی شوند.جان ویلیامز جایزه خود را 9 ژوئن 2016 در مراسمی در لس آنجلس دریافت می‌کند.

ویلیامز متولد 1932 در نیویورک و بزرگ‌شده در این شهر است. او در 1948 به لس آنجلس نقل مکان کرد. ویلیامز به عنوان آهنگساز در بیش از 200 اثر تلویزیونی و بیش از 150 فیلم سینمایی کار کرده است که تعدادی از آن‌ها موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند.

این آهنگساز 83 ساله نیویورکی درمجموع با 49 نامزدی اسکار پس از والت دیزنی دومین فردی است که در تاریخ سینما بیش از همه نامزد اسکار شده است.

ویلیامز همچنین چهار جایزه گلدن گلوب، هفت جایزه بفتا، سه جایزه امی و 22 جایزه گرمی در کارنامه دارد.

موسیقی "سوپرمن"، مجموعه فیلم‌های "جنگ‌های ستاره‌ای"، دو فیلم اول "تنها در خانه"، "هوک"، "پارک ژوراسیک"، "نجات سرباز رایان"، سه فیلم اول "هری پاتر"، "اسب کارزار"، "لینکلن" و "ماجراهای تن تن: راز اسب شاخدار" از دیگر ساخته‌های اوست.

ویلیامز بیش از 40 سال است با استیون اسپیلبرگ مشارکت هنری دارد و به غیر از دو فیلم "دوئل" و "رنگ ارغوانی"، موسیقی تمام فیلم‌های مهم اسپیلبرگ را ساخته است.

او فیلم "جنگ‌های ستاره‌ای: اپیزود 7 – نیرو بیدار می‌شود" را آماده نمایش دارد و قرار است سال آینده در فیلم "بی‌اف‌جی" بار دیگر با اسپیلبرگ همکاری کند.

سه موسیقی متن ویلیامز در فهرست "100 سال موسیقی فیلم" شامل 25 موسیقی متن فیلم آمریکایی برتر تاریخ هستند که "جنگ‌های ستاره‌ای" در صدر این فهرست است.

جایزه یک عمر دستاورد موسسه فیلم آمریکا به استیو مارتین و سال قبل از آن به جین فاندا رسید. جان فورد در 1973 اولین دریافت‌کننده این جایزه بود.

AFI در 20 سال اول بیشتر از غول‌های سینمایی بازنشسته مانند فورد، آلفرد هیچکاک، بت دیویس و فرانک کاپرا تقدیر می‌کرد، اما در دو دهه اخیر چهره‌هایی چون اسپیلبرگ، کلینت ایستوود، مارتین اسکورسیزی و مریل استریپ که هنوز فعال هستند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید