یکشنبه, 20 ارديبهشت 1394 14:09

بعد از وودی آلن، کلینت ایستوود و برتولوچی، این بار آنیس واردا نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت می‌کند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بعد از وودی آلن، کلینت ایستوود و برتولوچی، این بار آنیس واردا نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت می‌کند بعد از وودی آلن، کلینت ایستوود و برتولوچی، این بار آنیس واردا نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت می‌کند

سی و یک نما- آنیس واردا از چهره‌های شاخص موج نو سینمای فرانسه در شصت و هشتمین دوره جشنواره کن یک نخل طلای افتخاری دریافت می‌کند. آنیس واردا اولین فیلمساز فرانسوی و اولین کارگردان زن است که این جایزه به او اعطاء‌ می‌شود.

وودی آلن در 2002، کلینت ایستوود در 2009 و برناردو برتولوچی تنها کسانی هستند که پیش از این جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت کرده‌اند.

واردا با اشاره به اینکه با دریافت این جایزه پا جای پای این سه نفر می‌گذارد، با شوخ‌طبعی معروف خود گفت: با این حال، فیلم‌های من هیچ‌وقت به اندازه آنها پرفروش نبودند.

جایزه نخل طلای افتخاری را هیئت مدیره جشنواره کن به کارگردان‌های سرشناس اعطاء می‌کند که کارشان در سطح جهانی تاثیرگذار بوده است، اما هرگز برنده جایزه نخل طلا نشده‌اند.

واردا 86 ساله یک عکاس، نویسنده، بازیگر، کارگردان و هنرمند تجسمی است. او در رشته عکاسی تحصیل کرد و در جشنواره آوینیون زیر نظر ژان ویلار آموزش دید.

"La Pointe Courte" اولین فیلم بلند داستانی واردا سال 1954 ساخته شد. او برای این فیلم از سیلویا مونفور و فیلیپ نواره دو تن از اعضای تئاتر ملی مردم فرانسه استفاده کرد. فیلم او را آلن رنه تدوین کرد.

واردا اولین بار در 1962 با فیلم "کلئو از ساعت 5 تا 7" مورد توجه قرار گرفت. این فیلم در بخش مسابقه کن نمایش داده شد. او در سال 1965 با "خوشبختی" جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره برلین، همین‌طور جایزه لویی دلوک را دریافت کرد. واردا حدود 50 فیلم بلند، کوتاه و مستند در کارنامه دارد.

از دیگر فیلم‌های داستانی او می‌توان به "یکی آواز می‌خواند، یکی نمی‌خواند" (1977) و "بی‌سر‌ و‌ سامان" اشاره کرد. فیلم دوم در 1985 برنده جایزه شیر طلای جشنواره ونیز شد. "شیرها عاشق عشق می‌ورزند... و دروغ می‌گویند" (1969)، "استاد کنگ فو!" (1988)، و "یکصد و یک شب" (1995) از دیگر ساخته‌های اوست.

واردا پس از مرگ همسرش ژاک دمی و کارگردان فیلم "چترهای شربورگ" که تا زمان مرگ در سال 1990 حدود 30 سال با او زندگی کرد، سه فیلم به یادش ساخت که "Jacquot de Nantes" یکی از آنهاست.

او در سال 2000 فیلم "خوشه‌چینان و من" را به تنهایی و با یک دوربین دیجیتال ساخت و در 2006 نمایشگاهی از خودش در بنیاد کارتیه طراحی کرد. واردا در سال 2008 فیلم "ساحل‌های آنیس" را درباره زندگی خودش ساخت که برنده جایزه سزار بهترین مستند شد.

او سال 2010 جایزه کالسکه طلایی بخش دو هفته کارگردانان شصت و سومین جشنواره فیلم کن را دریافت کرد و دسامبر پیش نیز در بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا که از آن به عنوان معادل اروپایی جوایز اسکار یاد می‌شود، جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را گرفت. برگزارکنندگان جشنواره لوکارنو نیز سال 2014 با جایزه یوزپلنگ افتخاری از واردا تقدیر کردند.

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن 13 تا 24 مه (23 اردیبهشت تا 3 خرداد) برگزار می‌شود. واردا جایزه نخل طلای افتخاری را در مراسم اختتامیه دریافت می‌کند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید