یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395 13:28

ده فیلم به بهانه روز بزرگداشت معلم / آثاری از سینمای ایران و جهان با محوریت کاراکتر "معلم"

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ده فیلم به بهانه روز بزرگداشت معلم / آثاری از سینمای ایران و جهان با محوریت کاراکتر "معلم" ده فیلم به بهانه روز بزرگداشت معلم / آثاری از سینمای ایران و جهان با محوریت کاراکتر "معلم"

عادل متکلمی آذر(سی و یک نما) - امروز مصادف با روز نکوداشت مقام ارزنده معلم است، به همین خاطر ده فیلمی را که با محوریت و با نام معلم در سینمای ایران و جهان تولید و ماندگارشده اند و در آنها کاراکتر معلم به عنوان نقش اصلی دستمایه ساخت فیلم شده است را مرور کرده ایم.

 

Whiplash-Scream.jpg

ضربه شلاق به کارگردانی دیمین شزل

ضربه شلاق (Whiplash) فیلمی آمریکایی در ژانر درام محصول سال ۲۰۱۴ است. دیمین شزل این فیلم را بر پایه تجربیاتش در باند دبیرستان پرینستون نوشته و کارگردانی کرده است. مایلز تلر در نقش دانش‌آموزی بازی می‌کند که نوازندهٔ درام است و سعی دارد تا استاد خودش، ترنس فلچر با بازی جی. کی. سیمونز را تحت تأثیر قرار دهد.

این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۴ اکران شد و از همان ابتدا مورد توجه مردم و منتقدین قرار گرفت. ضربه شلاق نامزد پنج جایزه در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم، جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد ، جایزه اسکار بهترین صدابرداری و جایزه اسکار بهترین تدوین فیلم شد که فقط در بردن جایزه بهترین فیلم و جایزه بهترین فیلم نامه اقتباسی در این میان ناموفق بود. این فیلم با نظرات مثبت منتقدین روبه‌رو شد و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۴ میلادی شناخته می‌شود.

KL_MiracleWorker_Cov600x600.jpg

معجره گر به کارگردانی آرتور پن

فیلم سینمایی معجره گر (The Miracle Worker) محصول 1962 به کارگردانی آرتور پن است.  "آن سالی‌ون" (بنکرافت) مسئولیت آموزش زبان اشاره به "هلن کلر" (دوک)، دختر کور و کریک خانه مرفه آلابامائی را به عهده می‌گیرد. وظیفه‌ای طاقت‌فرسا و ظاهراً ناممکن که "آن" پس از طی فراز و نشیب‌های بسیار از عهده آن برمی‌آید و موفق می‌شود با "هلن" ستیزه‌جوم ناسازگار، رابطه‌ای دوستانه برقرار کند...صحنه‌های طولانی کشاکش میان "هلن" و "آن"، به‌ویژه صحنه هشت دقیقه‌ای یاددادن آداب سفره، درگیری حی مستقیم و شدید تماشاگر را طلب می‌کنند. در سال ۱۹۷۹ با همکاری دوک در نقش "سالی‌ون"، به کارگردانی پل آرون، بازسازی می‌شود.

0202020202.jpg

پرنده کوچک خوشبختی به کارگردانی پوران درخشنده

هما روستا در «پرنده کوچک خوشبختی» ایفاگر یکی از ماندگارترین نقش معلمان بوده است. او در این فیلم که توسط پوران درخشنده در سال 66 ساخته شد، یک معلم روانشناس را بازی کرد که برای تدریس وارد یک مدرسه دخترانه دانش آموزان استثنایی و ناشنوا می‌شود و ورودش مصادف با آشنایی با دخترکی ناسازگار و عاصی و کر و لال که قصد کشتن هم‌شاگردان‌اش را سر کلاس داشته می‌شود. معلم با تلاش فراوان سعی در اصلاح شخصیت ناسازگار دخترک می‌کند که تلاش او تا حد ایثار و جنون پیش می‌رود.

FullImage.jpg

شنا در زمستان به کارگردانی محمد کاسبی

مجید مجیدی کارگردان صاحب نام سینمای ایران در سال 68 با بازی در فیلم «شنا در زمستان» به کارگردانی محمد کاسبی ایفاگر نقش معلم بوده است. او در این فیلم در قالب آموزگاری ظاهر شده که به تازگی در یکی از مدارس جنوب شهر عهده دار امر تدریس شده است و سعی بر آن دارد که برخورد متفاوتی با شاگردان فقیر کلاس داشته باشد. پس از ماجراهایی که در مدرسه رخ می‌دهد با توطئه یک خبرچین، آموزگار توسط ماموران ساواک دستگیر شده و مدرسه بار دیگر به صورت سابق خود باز می‌گردد و دیگر کسی به شاگردان فقیر کلاس توجهی ندارد.

009cc0dabf1104880cae4492419ad7c6.jpg

اولی ها به کارگردانی عباس کیارستمی

اولی‌ها فیلم مستندی به‌کارگردانی عباس کیارستمی است که در سال ۱۹۸۴ میلادی (۱۳۶۴ خورشیدی) ساخته شد. این فیلم دربارهٔ لحظات به یادمانی کلاس اولی‌هاست. بچه‌ها که برای نخستین بار از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند، ساعات زیادی را در مدرسه می‌گذرانند. واکنش آن‌ها در برابر این شرایط جدید یکسان نیست. برخی زود به این محیط عادت می‌کنند. اما دیگران نیاز به زمان دارند.

6d04b331e16440e89fc5ec271c6f8c3bfdb66dbf.jpg

سایه‌های بلند باد به کارگردانی بهمن فرمان آرا

سایه‌های بلند باد به کارگردانی بهمن فرمان آرا که در سال 58 ساخته شد در خلاصه داستانش آمده: در فصل کاشت، مترسکی طبق رسم و عادت معمول در کشتگاه می‌کارند. از آن پس به لحاظ عادات خرافی و سنتی ده، در برخورد با مترسک اهالی از آن تدریجا یک کابوس می‌سازند. محمد مدیر و معلم مدرسه که از موضوع آگاه شده سعی در مبارزه‌ی رو به رو گرفته و اعتقادات اهالی را به هیچ می‌گیرد.فرامرز قریبیان نقش معلم را در این فیلم بازی می کند.

pouran-khosro-ghobar.jpg

 عبور از غبار و رابطه به کارگردانی پوران درخشنده

زنده یاد خسرو شکیبایی در دو فیلم «عبور از غبار» و «رابطه» در نقش معلم ظاهر شده است؛ او در «رابطه» به کارگردانی پوران درخشنده که در سال 65 ساخته شد، نقش معلمی را دارد که به کمک نوجوان ناشنوایی می‌شتابد و آنرا از انزوا خارج می‌کند. در«عبور از غبار» هم که در سال 68 توسط پوران درخشنده ساخته شد شکیبایی آموزگار جوان و رنجدیده‌ای را بازی کرد که گرفتار بیماری همسرش می‌شود و مادر یکی از شاگردان گریزپایش به کمک او می‌آید.

gal-dps-cast-jpg.jpg

انجمن شاعران مرده به کارگردانی پیتر ویر

این فیلم برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم نامهٔ سال ۱۹۸۹ (نوشتهٔ تام شولمن) و نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای رابین ویلیامز)، بهترین کارگردانی برای پیتر ویر و جایزه اسکار بهترین فیلم سال شد.نیل، تاد، ناکس، چارلی، ریچارد، استیون و جرارد دانش‌آموزان سال اول کالج ولتن هستند. نیل و تاد تحت نظارت شدید خانواده‌شان هستند که اصرار دارند پسرانشان دکتر و وکیل شوند، اما تاد می‌خواهد نویسنده شود.در شروع سال تحصیلی جدید استاد ادبیات انگلیسی عوض می‌شود و فردی به نام جان کیتینگ جایگزین معلم قبلی می‌شود. روش تدریس کیتینگ با آنچه دانش‌آموزان پیش‌تر به آن عادت داشتند، کاملاً متفاوت است. او دیدگاهی نو نسبت به ادبیات دارد و از دانش‌آموزانش نیز می‌خواهد با نگاهی تازه به چیزها نگاه کنند و...

the_piano_teacher_2.png

معلم پیانو به کارگردانی میشائیل هانکه

این شاهکار سینمایی را میشائیل هانکه بزرگ کارگردانی کرده است. داستان آن درباره معلم زنی به اسم اریکاست. اریکا معلم برجسته ای در زمینه ی پیانو محسوب می شود. شاگردان بسیاری دارد. خودمستقل است. زندگی مادی خانواده را می چرخاند. به کنسرت های بسیاری دعوت شده و می نوازد. جدی ست و شاگردان بسیاری در آزمون های ورودی او رد می شوند. سرد، خشک، جدی، ساده از نظر چهره و پوشش یک زن به مادرش می گوید: باید به داشتن چنین دختری افتخار کنید… هانکه، هوشمندانه سکوتی را پس از هر سکانس بر صحنه غالب می کند و به این ترتیب به مخاطب اجازه ی فاصله گذاری و تامل را می دهد. مخاطب این مجال را پیدا می کند تادر فیلم و شخصیت معلم پیانو غرق نشود و با و همذات پنداری نکند و در پی علت برای رفتارهای عجیب و ریشه یابی آن ها باشد.

390225.jpg

کلاس به کارگردانی لوران کانته

کلاس یا در میان دیوارها (به فرانسوی: Entre les murs) فیلمی فرانسوی است ساختهٔ لوران کانته که جایزهٔ نخل طلای جشنواره فیلم کن را در ۲۰۰۸ برده‌است. کارگردان آن لوران کانته می‌گوید: «این فیلم را تحت تأثیر سینمای عباس کیارستمی ساخته‌ام».داستان در یک کلاس درس فرانسه اتفاق می‌افتد که تازه ترم پاییزی را شروع کرده‌اند. معلم کلاس شخصیتی است که می‌خواهد کلاس را با دموکراسی کامل بگرداند و حرفی نیز از نژاد پرستی و این گونه صحبت‌ها به وسط نکشد.

a-teacher03.jpg

یک معلم به کارگردانی هانا فیدل

هانا فیدل کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی این فیلم راساخته و بیشتر شهرتش نیز به خاطر کارگردانی فیلم «یک معلم» (A Teacher) (ساخت سال ۲۰۱۳) است. این فیلم در جشنواره جنوب از طریق جنوب‌غربی جایزه دریافت کرده است. یک معلم دبیرستانی در اوستین تگزاس، رابطه ای خاص را با یکی از دانش آموزان اش شروع می کند، به صورتی که همه زندگی شخصی او را تحت الشعاع قرار می دهد. 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید