شنبه, 19 خرداد 1403 20:19

اخلال در فروش بلیت‌های «خجالت نکش ۲» / همایون اسعدیان: رفتار سینماتیکت غیرحرفه‌ای و خطرناک است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
اخلال در فروش بلیت‌های «خجالت نکش ۲» / همایون اسعدیان: رفتار سینماتیکت غیرحرفه‌ای و خطرناک است اخلال در فروش بلیت‌های «خجالت نکش ۲» / همایون اسعدیان: رفتار سینماتیکت غیرحرفه‌ای و خطرناک است سی و یک نما

سی و یک نما - تهیه‌کننده فیلم سینمایی «خجالت نکش ۲» از اخلال در سامانه بلیت فروشی این فیلم سینمایی در سه روز نخست اکران مردمی از سوی سایت سینماتیکت خبر داد و گفت: سکوت معنادار این سامانه، بر ابهامات و سوءظن‌ها دامن می‌زند و تا این لحظه گمانه‌زنی‌هایی را درباره «اخلال عمدی» در فروش این فیلم به وجود آورده است. این اتفاق، علاوه بر ضرر و زیان مالی قابل توجه به فیلم، موجب نارضایتی و محرومیت مخاطبان از تماشای این اثر سینمایی شده است. دبیر شورای صنفی نمایش نیز با انتقاد از برخی رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه، از پیگیری مشکل به وجود آمده خبر داد.

سید امیر پروین حسینی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «خجالت نکش ۲» به کارگردانی رضا مقصودی که از چهارشنبه ۱۶ خردادماه اکران عمومی خود را آغاز کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار سینما صبا، درباره شرایط بلیت فروشی این فیلم خبر داد: از روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، همزمان با اکران سراسری فیلم سینمایی «خجالت نکش ۲»، شاهد اتفاقی عجیب و تامل‌برانگیز در سامانه سینما تیکت هستیم. این سامانه که سال‌ها انحصار فروش بلیت سینمای ایران را تا همین اواخر که چند سایت دیگر نیز اضافه شده، داشته است، ضمن حذف پوستر این فیلم از صفحه اول وب‌سایت خود، امکان خرید بلیت «خجالت نکش ۲» را نیز برای مخاطبان مسدود کرده است.

او ادامه داد: این اقدام غیرمنتظره، با موجی از نارضایتی و اعتراض از سوی تماشاگران و سینماداران روبه‌رو شده است. بررسی‌های ما و گزارش‌ها حاکی از آن است که کاربران هنگام تلاش برای خرید بلیت این فیلم با خطاها و اختلالات فنی متعددی در وب‌سایت و اپلیکیشن سینما تیکت مواجه می‌شوند. همچنین علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده از سوی عوامل فیلم «خجالت نکش ۲»، نه تنها این مشکل تاکنون رفع نشده، بلکه هیچ‌گونه پاسخگویی نیز از سوی مدیران سینما تیکت صورت نگرفته است.

تهیه‌کننده «خجالت نکش ۲» تاکید کرد: سکوت معنادار این سامانه، بر ابهامات و سوءظن‌ها دامن می‌زند و تا این لحظه گمانه‌زنی‌هایی را درباره «اخلال عمدی» در فروش این فیلم به وجود آورده است. این اتفاق، علاوه بر ضرر و زیان مالی قابل توجه به فیلم، موجب نارضایتی و محرومیت مخاطبان از تماشای این اثر سینمایی شده است.

این تهیه‌کننده بیان کرد: با توجه به انحصارطلبی سینما تیکت در فروش بلیت سینما و سابقه رفتارهای مشابه این سامانه در قبال فیلم‌های دیگر، این اقدام به مثابه زنگ خطری برای سینمای ایران، به خصوص بخش خصوصی تلقی می‌شود. این انحصارطلبی در حالی‌ست که مسئولان سینماشهر و سازمان سینمایی با راه اندازی سامانه سمفا و سرور ملی، قول رفع تبعیض و رقابت ناسالم را داده بودند.

سیدامیر پروین حسینی در پایان با اشاره به این اتفاق، ضمن درخواست از مسئولان ذیربط و شورای صنفی نمایش برای بررسی فوری این موضوع، تأکید کرد: این رفتارغیرقابل توجیه در شرایطی رخ می‌دهد که شاهد رشد قابل توجه و تاریخی استقبال از سینما هستیم و این رفتار سینما تیکت نه‌تنها حقوق مخاطبان و سازندگان «خجالت نکش۲» را نقض می‌کند، بلکه تهدیدی جدی برای سلامت رقابت در سینمای ایران به شمار می‌رود. انتظار می‌رود که مسئولان وزارت ارشاد، با قاطعیت به این موضوع ورود کرده و از تضییع حقوق سینماداران و مخاطبان جلوگیری کنند.

پیگیری مشکل فروش بلیت‌های «خجالت نکش۲»

سازندگان «خجالت نکش ۲» در بخشی از یادداشتی که به ایسنا فرستاده‌اند، تاکید دارند: «با توجه به انحصارطلبی این سامانه در فروش بلیت سینما و سابقه رفتارهای مشابه آن در قبال فیلم‌های دیگر، این اقدام به مثابه زنگ خطری برای سینمای ایران، به‌خصوص بخش خصوصی تلقی می‌شود. این انحصارطلبی در حالی است که مسئولین سینماشهر و سازمان سینمایی با راه اندازی سامانه سمفا و سِرور ملی، قول رفع تبعیض و رقابت ناسالم را داده بودند.»

در این زمینه همایون اسعدیان – دبیر شورای صنفی نمایش – در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد:‌ سینماتیکت رفتاری کاملا غیرحرفه‌ای را در پیش گرفته و فیلم را در آخرین جای باکس فروش گذاشته است. نکته ‌مهم‌تر اینکه که گزارش‌هایی برای نبود امکان خرید بلیت مطرح شد که روز پنج‌شنبه پیگیری‌هایی انجام گرفت و گفتند اختلالی وجود دارد اما تا جمعه برطرف نشد.

او افزود:‌ من شخصا این ماجرا و برخورد غیرمسئولانه را درک نمی‌کنم و به دعواهای سطح بالاتر قضیه که احتمالا بین چند سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار است نیز کاری ندارم چرا که این اتفاق برای هر فیلمی ممکن است رخ دهد و بسیار خطرناک است. امیدوارم شورای صنفی، وزارت ارشاد، انحمن سینماداران و شورای عالی تهیه‌کنندگان درباره این قضیه فکری کنند و متوجه خطرهای این نوع انحصار باشند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید