شنبه, 19 مهر 1399 10:46

پیکر محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی آرام گرفت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
پیکر محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی آرام گرفت پیکر محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی آرام گرفت

سی و یک نما - پیکر استاد محمدرضا شجریان بعد از تغییر محل دفن در کنار بارگاه حکیم فردوسی به خاک سپرده شد. 

 photo_2020-10-10_12-01-09.jpg

به دلیل جانمایی نامناسب، محل تدفین استاد محمدرضا شجریان به درخواست خانواده‌شان تغییر کرد و محل دفن از کنار مزار اخوان ثالث به محدوده موزه توس جابجا شد.

مراسم خاکسپاری استاد شجریان همراه با پخش نوای ربنای او در محوطه آرامگاه فردوسی انجام شد. همچنین همایون شجریان بر مزار پدر «مرغ سحر» خواند. در بخشی از مراسم هم مژگان شجریان شعری را با همراهی حاضران خواند.

photo_2020-10-10_12-01-45.jpg

همایون شجریان همچنین در سخنانی گفت: ما اعتبار خود را از مردم می گیریم و از مردمی که تشریف آوردید تشکر می کنم. ما آرامش خود را از شما می گیریم.

وی با اشاره به اینکه هزار دستان موسیقی را به دست طبیعت سپردیم، توضیح داد: من معذرت می‌خواهم اگر امکان نبود که میلیون‌ها نفر پدر را با دست خودشان به خاک بسپارند. من دستان شما را می‌بوسم. آرزو می‌کنم همانطور که پدر برای شما می‌خواستند، پر از عشق باشید.

photo_2020-10-10_11-57-52.jpg

تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی، کیوان ساکت و… طی روز گذشته و امروز با حضور در مشهد در مراسم تشییع حضور دارند.

حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی سرابی، تهمورس پورناظری، سهراب پورناظری، داریوش پیرنیاکان و آوا مشکاتیان از دیگر چهره‌های هنری حاضر در این مراسم بودند.

photo_2020-10-10_11-58-16.jpg

پیشنهاد ثبت «روز ملی موسیقی» در تقویم

حمیدرضا نوربخش و داریوش پیرنیکان ضمن سخنرانی خود در این مراسم، پیشنهاد کردند روز اول مهرماه همزمان با سالروز تولد استاد محمدرضا شجریان به نام «روز ملی موسیقی» در تقویم رسمی ثبت شود. همچنین داریوش پیرنیاکان استاد موسیقی نیز در سخنانی از اینکه در ایران عزای عمومی اعلام نشد، گله کرد.

photo_2020-10-10_11-58-35.jpg

 شرایط برگزاری این مراسم به گونه‌ای بود که عملاً شاهد دو جمعیت در محوطه توس بودیم؛ یکی محل تدفین که حاضران در آن مهمانان ویژه، چهره‌ها و مسئولان فرهنگی و هنری بودند و دیگری جمعیت مردمی علاقمندی که پشت درهای محوطه توس به احترام محمدرضا شجریان گرد آمده بودند. پس از آیین خاکسپاری مردم خواستار حضور همایون شجریان در میان خود بودند که به دلیل ملاحظات بهداشتی این امکان میسر نشد. بنا برگفته یکی از شاهدان در مراسم، مردم باز هم پشت نرده های آرامگاه ماندند و جمعی از مسئولان و خانواده برای تشییع داخل رفتند.

مراسم تشییع و تدفین محمدرضا شجریان در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه به پایان رسید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید