چهارشنبه, 21 فروردين 1398 13:04

معرفی فیلم های بخش «مروری بر آثار سینمای آلمان» در جشنواره جهانی فیلم فجر/ از اسیری که دروازه‌بان منچستر سیتی شد تا اولین پرونده حل نشده قتل در جهان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معرفی  فیلم های بخش «مروری بر آثار سینمای آلمان» در جشنواره جهانی فیلم فجر/ از اسیری که دروازه‌بان منچستر سیتی شد تا اولین پرونده حل نشده قتل در جهان معرفی فیلم های بخش «مروری بر آثار سینمای آلمان» در جشنواره جهانی فیلم فجر/ از اسیری که دروازه‌بان منچستر سیتی شد تا اولین پرونده حل نشده قتل در جهان

سی و یک نما – شش فیلم از آثار برجسته ی سینما آلمان در بخش «مروری بر آثار سینمای آلمان» در سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش گذاشته خواهد شد که در ادامه به معرفی این فیلم ها می پردازیم:

 

«بیست و پنج کیلومتر بر ساعت»

«بیست و پنج کیلومتر بر ساعت» (۲۵ KM/H)، نهمین ساخته مارکوس گولر (Markus Goller) و نامزد بهترین فیلم جوایز فیلم آلمان (لولا) است. این فیلم روایتگر داستان دو برادر است که پس از ملاقات یکدیگر در تشییع جنازه پدرشان به یاد آرزوهای کودکی می افتند به همین دلیل درصدد برمی آیند که در یک سفر به دنبال بخشی از آرزوهای گمشده خود بروند.
از عوامل دیگر این اثر می توان به بازیگران آن لارس آیدینگر (Lars Eidinger) و بیارنه مدل (Bjarne Mädel) برنده جایزه ارنست لوبیچ اشاره کرد.

«ازاین سبزتر نمی شد»

«ازاین سبزتر نمی شد، باغبان این را گفت و پرواز کرد» (Grüner wird’s nicht, sagte der Gärtner und flog Davon) دیگر اثر این بخش است که برای مخاطبان جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی آید.
کارگردان این فیلم فلوریان گالنبرگر (Florian Gallenberger) خالق آثاری چون «جان رابه» (۲۰۰۹) و«کولونیا» (۲۰۱۵) است. وی که در سی و پنجمین دوره جشنواره جهانی فجر عضو هیات داوران بین الملل بوده است، «ازاین سبزتر نمی‌شد، باغبان این را گفت و پرواز کرد» را بر اساس کتابی به همین نام نوشته گیرنوت گریکش ساخته است.
این فیلم روایتگر باغبان پیری است که هم در کار و هم در زندگی مشترک دچار مشکل شده است. وی پس از درگیری های متعدد تصمیم می گیرد با یک هواپیمای قدیمی سفری را آغاز کند تا تجربه هایی جدید که سال ها در پی آنها بوده است، دست یابد.

«دروازه بان»

«دروازه بان» (The Keeper) ساخته مارکوس .اچ . روزنمولر (Marcus H. Rosenmüller) زندگی برت تراوتمان دروازه بان مشهور منچستر سیتی در سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۴ را به تصویر می‌کشد. «دروازه بان» روایتگر یک اسیر آلمانی پس از جنگ جهانی دوم است که در اردوگاهی نزدیکی شهر منچستر نگهداری می شود و در طی یک پروسه از چهره ای منفور به قهرمانی محبوب در ورزش انگلستان مبدل می شود.
فیلم «دروازه بان» ضمن حضور در بخش مسابقه جشنواره هامبورگ، توانسته است به دو نامزدی جوایز فیلم آلمان (لولا) دست پیدا کند.

«الهه دریا»

«الهه دریا» (Styx) ساخته ولفگانگ فیشر (Wolfgang Fischer) تصویرگر زنی تنها است که در قایق کوچک خود و در میان آب های آزاد مشغول سفر است اما در این سفر او به گروهی پناهنده برخورد می کند که برای کمک رسانی به آنها با مقامات درگیر می شود.

نام فیلم برگرفته از نام الهه ای در اساطیر یونان است که به یاری زئوس برخاست تا خدایان را مجبور کنند که به نام او قسم بخورند. در حقیقت کمک زن قهرمان فیلم به پناهجویان، او را به الهه ای در آب های بیکران تبدیل می کند.
«الهه دریا» در بخش رقابتی جشنواره های متعددی چون هنگ کنگ، استانبول و استکهلم شرکت کرده و برنده جوایز کلیساهای جهانی، هاینر کارو و لیبل سینمای اروپا از جشنواره فیلم برلین، جایزه ویژه هیات داوران باتومی، بهترین فیلم جشنواره لوبلیانا، جایزه بهترین فیلمبرداری جوایز باواریا و سه جایزه فیلم اتریش بوده است. این فیلم نامزد دریافت ۶ جایزه از جمله بهترین فیلم ، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر زن یعنی سوزانه وولف (Susanne Wolff) از جوایز فیلم آلمان (لولا) شده است.

«مرد یخی»

فیلم سینمایی «مرد یخی» (Iceman) ساخته فلیکس راندائو (Felix Randau) روایتگر زندگی قدیمی ترین مومیایی یافت شده در اروپا است که قدمت آن به پنج هزار و سیصد سال پیش می رسد.
این مومیایی در سال ۱۹۹۱ در اوتزتال در رشته کوه های آلپ یافت شد و اوتزی نام گرفت. ماجرای «مرد یخی» به نوعی داستان اولین پرونده قتل حل نشده در تاریخ بشریت است. فیلم در جشنواره لوکارنو و هامبورگ شرکت داشته و نامزد دو جایزه از جوایز فیلم آلمان (لولا) بوده است.

«آنچه ما را نابود نمی کند»

«آنچه ما را نابود نمی کند» (What Doesn’t Kill Us) روایتگر روابط روانپزشکی با بیماران خود است؛ روانپزشکی که به غیر از مشغولیاتی که با بیماران دارد خود نیز در مسایل شخصی و روابط خانوادگی محتاج مشاوره است. فیلم ساخته ساندرا نتلبک (SandraNettelbeck)، کارگردان آثاری به یاد ماندنی چون «اغلب مارتا» (۲۰۰۱) و «آخرین عشق آقای مورگان» (۲۰۱۳) است. این فیلم در جشنواره های کلن، هامبورگ و لوکارنو شرکت کرده است.

سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید