شنبه, 19 مهر 1399 11:12

آنجلینا جولی و کریستوف والتز در فیلمی اقتباسی از رمان «تمام نت‌های نواخته شده» همبازی می‌شوند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آنجلینا جولی و کریستف والتز در فیلمی اقتباسی از رمان «تمام نت‌های نواخته شده» همبازی می‌شوند آنجلینا جولی و کریستف والتز در فیلمی اقتباسی از رمان «تمام نت‌های نواخته شده» همبازی می‌شوند

سی و یک نما - فیلم سینمایی اقتباسی «همه نت‌های نواخته شده» با اقتباس از رمانی به همین نام از لیسا جنووا با بازی آنجلینا جولی و کریستوف والتز جلوی دوربین می رود.

 در این رمانس که داستانش در فضای معاصر اتفاق می افتد. آنجلینا جولی در نقش «کارینا» ظاهر می‌شود که همسر سابق یک پیانیست موفق به نام «ریچارد» با بازی والتز است. در کتاب این رمانس داستان اینگونه روایت می شود که ریچارد موسیقیدانی است که تمام عمرش را وقف هنرش کرده و کنسرت ها و تک نوازی های پیانو او در دنیا شهرت جهانی دارد. تک تک انگشت های او با نت ها آشنا هستند و آنها را به بهترین شکل ممکن می نوازند‌. اما ورق بر می گردد و او ناگهان از اوج قله به پایین سقوط می کند.

ظرف مدت هشت ماه، بیماری ALS اعصاب دست راستش را فلج می کند. هر چند این مشکل برای کسی مثل او فرقی با مرگ ندارد، ولی هنوز تا ته دره خیلی راه مانده. بیماری به سرعت پیشرفت می کند و ماهیچه های دست چپ هم به تدریج توان حرکت را از دست می دهند. در این اوضاع سخت همسرش کارینا هم قصد جدایی از او را دارد.

رابطه این دو نفر با هم، از مدتها قبل از این اتفاق خوب نبود. تحمل شوهر همیشه متکبر و خودمحور، حالا بیشتر از همیشه سخت شده. با این وجود کارینا نمی تواند ریچارد را که با وضعیت الان، حتی برای ساده ترین کارهای شخصی نیاز به کمک دارد تنها بگذارد. رفته رفته که ریچارد قدرت حرکت، صدا و نفسش را از دست می دهد، کارینا تبدیل به چیزی بیشتر از یک پرستار ۲۴ ساعته برای همسرش می شود. این فقط پوسته ظاهری داستان است . شما قرار نیست داستان بدبختی یک نفر و فداکاری یک نفر دیگر را بخوانید.

مایکل سوسی برای کارگردانی این فیلم انتخاب شده است. از سوابق کاری وی می‌توان به ساخت «به ۱۳ دلیل» و «واو» با بازی ریچل مک‌آدامز و چنینگ تیتوم اشاره کرد.

مونه کلیتون که از تهیه کنندگان فیلم است در کنار دیوید مندل، فیلمنامه فیلم را نوشته است.

رمان پرفروش جنووا با عنوان «هنوز آلیس» سال ۲۰۱۴ با بازی جولین مور به فیلم برگردانده شد که موجب دریافت نخستین جایزه اسکار برای بازیگر نقش اصلی‌اش شد.

تمام نت های نواخته شده ، Every Note Played ، اثر لیزا جنوا ست که در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسید و با دو ترجمه وارد بازار کتاب ایران شده است. یکی با ترجمه شهناز رافعی توسط انتشارات خوب و ترجمه دیگر توسط زهره مهرنیا و در انتشارات کتاب پارسه به چاپ رسیده است.

9907191132.jpg

نکته جالب توجه در مورد این نویسنده، تخصص او در رشته ای عصب شناسی و استفاده ای او از این دانش در جریان داستان هایش است. لیزا جنوا، در سال ۲۰۰۴ بعد از جدایی از همسرش حرفه نویسندگی را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷ رمان پروفروش ” هنوز آلیس … ” را به طور مستقل و بدون عقد قرارداد با انتشارات بزرگ به چاپ رساند. هنوز آلیس … درباره یک استاد دانشگاه هاروارد است که به بیماری آلزایمر می شود. جزئیات پزشکی که با شیوه جالب و متفاوتی در میان صفحات گنجانده شده بود مورد استقبال زیادی قرار گرفت و فیلمی هم بر اساس آن در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. لیزا جنوا این سبک نوشتن را در بقیه آثارش از جمله ” تمام نت های نواخته شده ” هم ادامه داد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید