سه شنبه, 04 شهریور 1399 11:23

آلن ریچ بازیگر قدیمی هالیوود و همبازی آل پاچینو در سرپیکو درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آلن ریچ بازیگر قدیمی هالیوود و همبازی آل پاچینو در سرپیکو درگذشت آلن ریچ بازیگر قدیمی هالیوود و همبازی آل پاچینو در سرپیکو درگذشت

سی و یک نما - آلن ریچ بازیگر قدیمی هالیوود و همبازی آل پاچینو در فیلم «سرپیکو» و فیلم های «افشاگری» و «آمیستاد», بعد از تحمل یک دوره عوارض ناشی از زوال عقل پیشرو در سن 94 سالگی درگذشت.

آلن ریچ بازیگری که در دهه ۵۰ میلادی وارد لیست سیاه هالیوود شده بود و با گذر از آن توانست در فیلم‌های سینمایی «سرپیکو» در کنار آل پاچینو، «افشاگری»، «آمیستاد» و همینطور سریال «زیاد ذوق زده نشو» بازی کند، در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او در طول فعالیت حرفه‌ای خود در بیش از ۱۳۰ نقش تلویزیونی و سینمایی بازی کرد.بنابر اعلام خانواده اش ریچ به دلیل زوال عقل جان خود را از دست داد.

او در سال ۱۹۲۶ متولد شد و در اوایل دهه ۵۰ میلادی به عنوان بازیگر تئاتری و صحنه‌ای شناحته شد. اولین تجربه حضورش در برادوی را در سال ۱۹۴۳ رقم زد و دوسال بعد در نمایش «تاریکی در نیمروز» در کنار کیم هانتر و کلود رینس به نقش آفرینی پرداخت.

وی در نیمه دهه ۱۹۴۰ بخشی از کمیته عمل تئاتر برای آزادی ویلی مک‌گی، مرد سیاهپوستی از می‌سی‌سی‌پی بود که به جرم تجاوز دستگیر و در نهایت روی صندلی الکتریکی نشانده شد. حمایت وی از حقوق شهروندی نامش را در لیست سیاه هالیوودی‌ها قرار داد.

او دیگر نمی‌توانست به عنوان بازیگر فعالیت کند و برای حمایت از خانواده‌اش به کارگزار بورس بدل شد و بعد گالری آلن ریچ را برای حمایت از هنر مدرن افتتاح کرد. او مجموعه‌ای از لیتوگرافی‌های سالوادور دالی را منتشر کرد و بعد فیلمنامه‌ای درباره آنها در دنیای هنر نوشت.

در سال ۱۹۵۳، به او برچسب کمونیست زده شد که به همین خاطر او را به طور ناگهانی از سریال «Philco Playhouse» اخراج کردند. البته او توانست با گذر از این دوران در فیلم‌های سینمایی متفاوتی از جمله «جک» به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا نقش آفرینی کند.

ریچ در اوایل دهه ۱۹۶۰ با «پس از مستر کلاس تئاتر» هارولد کلورمن به دنیای بازیگری بازگشت و سال ۱۹۶۶ در «سفر اسب پنجم» در کنار داستین هافمن جوان بازی کرد.

وی بازی در سینما را با «سرپیکو» در سال ۱۹۷۳ شروع کرد و بعد در تلویزیون ظاهر شد که «برتا» و «کوجک» و «نانی» از جمله سریال‌هایی است که وی در آنها نقش‌آفرینی کرد.

او با انتشار کتاب «جهش از متد» درباره تکنیک‌های بازیگری خودش نوشت. شماری از هنرآموزان وی به چهره‌های مشهوری بدل شدند که شارون استون، جیمی لی کورتیس، رنه روسو، دونا دیکسون، الن تیک و لری میلر از جمله آنها هستند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید