سه شنبه, 30 آذر 1395 12:21

هنرمندانی که در سال 2016 از دنیا رفتند / چهره ها، صداها و نقش های ماندگار

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
هنرمندانی که در سال 2016 از دنیا رفتند / چهره ها، صداها و نقش های ماندگار هنرمندانی که در سال 2016 از دنیا رفتند / چهره ها، صداها و نقش های ماندگار

سی و یک نما- سال 2016 چهره ها و نقش هایی از پیش ما رفتند که همگی یادآور لحظه های ماندگار برایمان بودند. از بازیگر و نویسنده تا هنرمندان عرصه موسیقی، در این گزارش یادی کرده ایم از برخی ستاره هایی که از دنیای ما کوچ کردند. 

DAVID_BOWIE1.jpg

دیوید بویی

سال ۲۰۱۶ با مرگ دیوید بوئی،(DAVID BOWIE) صدای بیادماندنی و موسقیدان الهام بخش بریتانیایی شروع شد. او هنرمندی پویا و نوآور نه تنها در سبک موسیقی بلکه در جنبه های بصری بود و منتقدان هنری از او به عنوان آفتاب پرست موسیقی یاد می کردند. دیوید بوئی دهم ژانویه ۲۰۱۶ در سن ۶۹ سالگی بدلیل سرطان در گذشت. او با فروش ۱۴۰ میلیون ترانه در زمان حیات، یکی از پرفروش ترین موسیقیدان های دنیا بود.

ALAN_RICKMAN.jpg

الن ریکمن

الن ریکمن (ALAN RICKMAN)، بازیگر بریتانیایی تئاتر، سینما و تلویزیون، ۱۴ ژانویه از بیماری سرطان درگذشت. نام و چهره این بازیگر که هنگام مرگ ۶۹ ساله بود با نقش آفرینی در فیلم «رابین هود» و «پروفسور انسپ» در مجموعه هری پاتر در ذهن نسلهای مختلف بیاد ماندنی شده است. آلن ریکمن کارگردانی دو فیلم را در کارنامه دارد.

UMBERTO_ECO.jpg

امبرتو اکو

امبرتو اکو (UMBERTO ECO)، چهره ادبی شاخص ایتالیا، نوزدهم فوریه ۲۰۱۶ در سن ۸۴ سالگی چشم از جهان بست. این فیلسوف، منتقد هنری، رمان نویس و استاد دانشگاه که با رمان «نام گل سرخ» و «آونگ فوکو» به شهرت جهانی رسید مولف آثار فلسفی، زبانشناسی متعددی است. از او به عنوان نمونه ای شاخص از سنت روشنفکری اروپایی با دانشی ژرف و آینده نگری یاد شده است. بسیاری از آثار امبرتو اکو به فارسی ترجمه شده اند.

PRINCE.jpg

پرینس

خبر درگذشت «پرینس» (PRINCE)، یکی از تاثیرگذارترین و نوآورترین هنرمندان عرصه موسیقی دوره مدرن روز ۲۱ آوریل ۲۰۱۶ اعلام شد. «پرینس» که دهه هشتاد میلادی به شهرت رسید در طول چهار دهه ترانه های ماندگار در سبک سول، فانک، هیپ هاپ و دیسکو از خود بجا گذاشت. «پرینس» با نام کامل پرینس راجرز نلسون هنگام مرگ ۵۷ ساله بود.

ANTON_YELCHIN.jpg

آنتون یلچین

آنتون یلچین (ANTON YELCHIN)، ستاره جوان روس تبار سینمای آمریکا و بازیگر جدیدترین فیلم «پیشتازان فضا» نوزدهم ژوئن ۲۰۱۶ در سن ۲۷ سالگی جان باخت. جسد او بین خودروی روشن و تیر صندوق پست پیدا شد. حرکت خودبخودی اتومبیل روشن او در سراشیب مقابل خانه اش و زیر گرفته شدن دلیل بروز حادثه اعلام شد.

GENE_WILDER.jpg

جین وایلدر

جین وایلدر (GENE WILDER)، بازیگر و کمدین آمریکایی مو فرفری نقشهای «فرانکشتین جوان» و ویلی وانکا در «چارلی و کارخانه شکلات سازی» ۲۹ اوت ۲۰۱۶ در خانه اش درگذشت. کارنامه هنری او که از دهه شصت میلادی شروع شد شامل بازی در دهها فیلم و مجموعه تلویزیونی است. جین وایلدر که سالها با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می کرد هنگام مرگ ۸۳ ساله بود.

ANDRZEJ_WAJDA.jpg

آندره وایدا

دهم اکتبر ۲۰۱۶ هنر هفتم یکی از چهره های سرشناس خود را از دست داد. آندره وایدا (ANDRZEJ WAJDA) کارگردان لهستانی با ساخت فیلمهایی که بازتاب سالهای پرتلاطم تاریخ کشور خود بود، در نود سالگی در گذشت. وایدا برنده نخل طلایی و اسکار افتخاری، یکی از اعضای «مکتب فیلمسازی لهستان» بود. طی ۶۰ سال فعالیت حرفه ای که تا آخرین روزهای زندگی اش ادامه داشت، آندره وایدا بیش از چهل فیلم ساخت.

DARIO_FO1.jpg

داریو فو

داریو فو (DARIO FO)، بازیگر و کمدین ایتالیایی، خواننده، نمایشنامه نویس، کارگردان تئاتر و فعال اجتماعی ۱۳ اکتبر در نود سالگی در گذشت.
او طنزنویسی بی پروا و جنجال برانگیز بود که سال ۱۹۹۷ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. داریو فو تا هنگام مرگ یکی از فعالان شناخته شده چپگرای ایتالیا در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باقی ماند.

LEONARD_COHEN.jpg

لئونارد کوهن

لئونارد کوهن (LEONARD COHEN)، موسیقدان، نویسنده، شاعر و مولف آثار ادبی و آلبوم های موسیقی بیشمار هفتم نوامبر ۲۰۱۶ در گذشت. او هنگام مرگ ۸۲ ساله بود. لئونارد کوهن جدیدترین آلبوم خود را سه هفته پیش از مرگ منتشر کرده بود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید